Korona Günlerinde Bağışıklık Arttıran Tarhana Çorbası

korona-gunlerinde-bagisiklik-arttiran-tarhana-corbasi

Tarhana, Anadolu’da yaygın olan geleneksel, baharatlı bir Türk çorbasıdır. Aynı zamanda çorba için temel olarak kullanılan sade yoğurt, un ve sebzelerin fermente edilmiş karışımından yapılan kuru bakliyatın adıdır. Tarhana, Türkiye’nin birçok yerinde temel bir üründür. Tarhana çorbası, istenilen miktarda ufalanmış tarhananın kaynar su, süt, tereyağı ve baharatlarla karıştırılıp kısık ateşte pişirilmesiyle hazırlanır.

Tarhana tozu, sade yoğurt, un ve kırmızı biber, domates, soğan gibi rendelenmiş sebzelerin birkaç gün mayalanmaya bırakılan kalın bir hamur haline getirilmesiyle hazırlanır. Hamur daha sonra bölünür, kurutulur ve ufalanıp tarhana tozu elde edilir.

Tarhana tozunu çoğu Türk marketinde ve Ortadoğu pazarından ya da en doğal ve kaliteli şekilde web sitemizden satın alabilirsiniz. Birçok aşçı, özellikle kırsal kesimde yaşayanlar, kendi tarhanalarını yapmayı tercih ediyor. Tarhana genellikle yılda bir kez, nabzın kurutulmasının kolay olduğu yaz aylarında yapılır.

Yaz boyunca toplanan ve hasat edilen birçok yiyeceği birleştirerek, daha sonra lezzetli bir çorba oluşturmak için pişirilir, kurutulur ve ezilir. Fermente edilmiş tahıl bazlı bir üründür ve basitçe yoğurt, tahıl unları, maya, farklı sebzeler, otlar ve baharatların bir karışımı olarak tanımlanabilir. Peki, tarhana çorbasının faydaları nelerdir? Gelin söz konusu faydaları hep birlikte inceleyelim.

Tarhana Çorbasının Faydaları Nelerdir?

Tarhana çorbasının pek çok faydası olduğunu ifade edebiliriz. Söz konusu faydaları aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

Şeker Hastalığına İyi Gelir

Bilindiği üzere şeker kişilerin yaşadığı son derece önemli hastalıklardan bir tanesidir. Bu noktada şeker hastalığı ile uğraşan ve bu hastalığın etkilerini en aza indirmek isteyen kişiler için tarhana çorbasının son derece faydalı olduğunu ifade edebiliriz. Tarhana vücutta bulunan fazla tuzun atılmasını sağlar. Bu da insülin seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur.

Hastalıklardan Korur

Tarhananın içeriğinde yoğurt, maya, sarımsak, domates ve çeşitli baharatların bulunması bu ürünü son derece besleyici ve vitamin ve mineral açısından zengin bir hale getirmektedir. Bu özelliği ile tarhana çorbası özellikle kış aylarında tüketilmesi sonucunda pek çok hastalıktan koruduğunu ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan da tarhana çorbası büyük bir oranda korumaktadır.

Sindirimi Rahatlatır

Tarhananın yapımın da yukarıda da bahsedildiği gibi birbirinden farklı faydalara ve özelliklere sahip olan bitkiler, baharatlar ve yoğurt kullanılmaktadır. Söz konusu baharatlar ve yoğurt kişilere çeşitli faydalar sağlamaktadır. Özellikle sindirim sistemini düzene sokan baharatlar ve yoğurt metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Bu sayede özellikle metabolizmasının yavaş çalıştığından şikayet eden kişiler tarhana tüketebilirler.

Tansiyonu Düşürür

Yüksek tansiyon problemi yaşayan kişiler de tarhana çorbasını düzenli bir şekilde tüketerek faydalarından yararlanabilir ve tansiyonlarının düşmesini sağlayabilir. Tarhana çorbasının düzenli bir şekilde tüketilmesi ile tansiyonun dengelenmesi ve kalp hastalıklarının da riskinin azaltılması mümkündür. Bunun yanı sıra kötü kolesterol risklerinin de tarhana çorbası ile azaltılabildiğini ifade edebiliriz.

Kemiklerin Güçlenmesini Sağlar

Tarhana içeriğinde bulundurduğu malzemeler sayesinde son derce yüksek mineral ve vitamine sahiptir. Bu da özellikle çocuklarda kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra yetişkin bireylerinde kemiklerinin güçlenmesi tarhana çorbası ile mümkün hale gelmektedir. Tarhana çorbası yetişkinler de çok daha sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmasını sağladığı için son derece faydalıdır.

Yorgunluğu Alır

Tarhana çorbasını yorucu bir günün ardında tüketerek son derece dinç bir vücuda sahip olabilirsiniz. Genellikle yorgunluk çayı ya da kahve içmeyi düşündüğünüzde tarhana çorbasını da bir alternatif olarak görebilirsiniz. İçeriğinde bulundurduğu bolca karbonhidrat ile çok daha dinç bir hale gelebilirsiniz. Söz konusu karbonhidrat sayesinde halsizlik ve yorgunluk son derece kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırılabilmektedir.

Cildi ve Saçları Güzelleştirir

Tarhana içeriğinde ki malzemeler sayesinde cildin yaşlanmasını önlerken saç dökülmesi problemlerini de en aza indirir. Bu sayede son derece sağlıklı bir cilde ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Bebeklerin Besin İhtiyaçlarını Karşılar

Bebeklerin daime özenli bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Bağışıklık sistemlerinin güçlenebilmesi için bebeklerin düzenli bir şekilde tarhana çorbasını tüketmesi gerekir. Bu sayede henüz çok minik olan bedenlerin de besin ihtiyaçları karşılanabilmektedir.

Tarhana Siparişi Nasıl Verilir ?

Uşak Tarhanası siparişi vermek için mağaza sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Hızlı ve kolay bir şekilde ürünleri sepete ekleyip ödeme sayfasından siparişinizi verebilirsiniz. Siparişiniz size kapınıza kadar teslim edilecektir. Bez çuval içinde ve patpata sarılı halde güvenle elinize ulaşacaktır. Yine bekleriz. Sağlıklı günler dileriz.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir