Tarhana Tarifi

Tarhana Çorbası Tarifi

Tarhana tarifi vermeden önce oldukça kolay yapılabilen nefis bir çorba olduğunu söylemeden geçmeyelim. Şifa kaynağı olan bu çorbanın tarifi oldukça basit ve pratik. Yaklaşık 20 dk’nızı alacak bu tarif eşsiz bir lezzet deneyimi sunacak. Hazır mısınız?

Klasik Lezzet

Anadolu’nun klasikleşmiş lezzetleri arasında yer alan tarhana çorbasının çeşitli tarifleri bulunuyor. Sarımsaklı tarhana çorbası, toz ya da kuru tarhana çorbası gibi çeşitleri olan tarhana çorbasının en lezzetli tarifini yazıyoruz.

Tarhana çorbası kültürümüzde hasta çorbası olarak da adlandırılır. Tarhana, Yurdumuzda özel olarak toplanıp emek harcanarak üretilen bir gıdadır.

Püf Noktalar

Tarhana tarifinde tereyağ kullanımı çorbaya lezzet katacaktır. Nane ve kırmızı biber de yine çorbaya lezzet katan ek baharatlardır.

Tarhana çorbasını pişirirken sürekli karıştırmak önemlidir aksi halde çorbanız top top olabilir.

tarhana tarifi

Tarhana Çorbası Tarifi ’nin Malzemeleri:

  • 3 yemek kaşığı toz Tarhana
  • 1 Çorba Kaşığı Salça
  • 1 Çorba Kaşığı Tereyağı
  • Et Suyu ya da Tavuk Suyu(İsteğe Göre Bulyonu)
  • 1 Çay Kaşığı Nane
  • Tuz
  • 1 Çay Kaşığı Kırmızı biber

 

Tarhana Çorbası Yapılışı:

1 çorba kaşığı tereyağını tencereye atıp, eritin. 1 çorba kaşığı salçayı tencereye ekleyip beraber kızdırın. 5 su bardağı suyu ilave edin. Başka bir kabın içinde de, 1 su bardağı suya, 3 yemek kaşığı tarhanayı ekleyip karıştırın.
Kaynamakta olan tencerenin içine bu karışımı ilave edin. Et suyu ya da tavuk suyunu isteğe bağlı bulyonunu tercih edebilirsiniz onu da ilave ettikten sonra 15-20 dakika karıştırarak pişirin. 1 çay kaşığı nane ve 1 çay kaşığı kırmızıbiber ilave edip servis yapın.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  1.  Tarhana çorbası yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus dibinin tutmamasını sağlamaktır. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için tarhanayı sürekli karıştırmanız gerekir.
  2. Tarhana çorbası, yapımında dikkat edilmesi gereken bir diğer durum da kıvamını doğru ayarlamaktır. Kıvamını doğru ayarlayamadığınız taktirde, tarhana çorbasında küçük parçacıklar oluşacaktır.

En önemli detayı aktarmayı unuttuk. En verimli sonuç almak için sitemizdeki doğal, organik toz Uşak Tarhanası ‘nı tercih edebilirsiniz 🙂

Afiyet Olsun!

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir